نقش subarea در ریلیشن boundary

نویسنده @kiaraSh_Q

قبلاً با نقش‌های inner، outer ، admin_centre و label در این ریلیشن آشنا شدیم

سؤال اینه که نقش subarea چیه و چه عضوهایی این نقش رو میگیرن، و این عضوها از چه جنسی هستن؟ و اما جواب…

هر area که ما اونو با ریلیشن باندری مشخص میکنیم احتمالاً از محدوده‌های کوچکتری تشکیل شده که به اونا subarea میگیم…

مثلاً یک کشور از تعدادی استان تشکیل شده که هر استان یک subarea از اون کشور هست… و به همین ترتیب هر استان از تعدادی شهرستان تشکیل شده که هر شهرستان یک subarea از اون استان هست… و الی آخر…

و اما چجوری اینو اعمال کنیم نکته اینه که عضوی که نقش subarea رو در یک ریلیشن باندری میگیره از جنس نقطه، خط و یا محدوده نیست، بلکه از جنس ریلیشن هست (ریلیشن باندری).

پس ما برای اینکه subarea های یک استان (یعنی شهرستانهاش) رو در ریلیشن باندری مربوط به اون استان مشخص کنیم، نمیام که مرزهای شهرستانهاش رو واردش کنیم و بهشون نقش subarea بدیم، بلکه ریلیشن باندری مربوط به هر شهرستان رو به ریلیشن باندری استان بعنوان یک عضو اضافه میکنیم و نقش subarea رو بهش میدیم.

نکته‌ی مهم دیگه اینه که ما باید ترتیب admin_level ها رو رعایت کنیم یعنی اینکه یک باندری با admin_level=X نمیتونه بصورت مستقیم یک subarea از یک باندری با admin_level=Y باشه (Y>X) مگر اینکه مقدار ادمین لول‌های بین X و Y موجود نباشن. ادمین لول‌های مرزهای سیاسی ایران بترتیب زیر هستن

برای استان admin_level=4

برای شهرستان admin_level=6

برای بخش admin_level=7

برای دهستان و شهر admin_level=8

و برای روستا admin_level=9

و البته برای مناطق شهری admin_level=10

و برای محله‌ها admin_level=11

(با توجه به تعریف subarea، بدیهی است که یک subarea در دل یک area جای میگیره، و نمیشه قسمتی ازش، و یا کُلش خارج از area مربوطه باشه)

در نهایت برای نمونه و الگو گرفتن میتونین ریلیشن‌های باندری استان کرمان رو، که بنده نقش‌های subarea رو توشون مشخص کردم، بررسی کنین.

نکته آخر: در josm، و در صفحه مربوط به هر ریلیشن، و در سربرگ‌های #parent_relations و #child_relations میتونین ببینین که اون ریلیشن زیر مجموعه‌ی چه ریلیشنی هست و یا اینکه چه ریلیشن‌هایی زیرمجموعه‌ش هستن. در این قسمت میشه ریلیشن‌های child رو دانلود کرد.

خُب با توجه به مطالبی که گفته شد نباید هیچ ریلیشنی از نوع #boundary=administrative داشته باشیم که قسمت #Parent_Relations اون خالی باشه. یعنی در ابعاد کشور عزیزمون هر ریلیشن از نوع #باندری (برای مرزهای سیاسی) حتماً یک #ریلیشن_مادر خواهد داشت. لطفاً دوستان از این به بعد به این نکته توجه کنند

موفق و پیروز و سربلند باشید ❤️🌸😊