مطالعه بیشتر

اگر تا بحال این کار را کرده‌اید که به شما تبریک میگیم! پس تا بحال یک درک کلی و مناسب از نحوه کشیدن نقشه با OpenStreetMap به دست آورده‌اید. چه کارهای دیگری میتوان با OSM انجام داد؟ چگونه آموزش بیشتری ببینیم؟ و چگونه میتوان با بقیه جامعه نقشه‌کش‌ها ارتباط برقرار کرد؟

سایر بخش‌های learnOSM

در انتهای فصل با موضوع ویرایشگر iD درباره تفاوتهای iD و JOSM چیزهای خواندید. یک بخش کامل به JOSM اختصاص داده شده است که در آن جزئیات لازم درباره چگونگی استفاده از قابلیتهایی که این ویرایشگر ارائه می‌کند آموزش داده می‌شود.

تا به اینجا، کلیه ویرایش‌هایی که به نقشه اضافه شدند براساس تصاویر زمینه‌ای ماهواره‌ای بودند. اما می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در حال پیاده‌روی یا رانندگی جمع‌آوری نمایید. بخش نقشه‌کشی با موبایل درباره اینکه چگونه با دستگاههای مختلف دارای GPS و یا نقشه‌های چاپی خاص اطلاعات جمع کنید توضیح می‌دهد. همچنین در آن بخش برخی نرم‌افزارهای مربوط به OpenStreetMap مرور می‌شوند.

OpenStreetMap یک پروژه همکاری مشترک است و ما امیدواریم که شما هم جزئی از آن باشید. برخی از این همکاری‌ها [در قالب تیم انساندوستانه OSM اهداف انساندوستانه دارند. چنانچه تمایل دارید به HOT در هنگام حوادثی نظیر زمین‌لرزه نپال کمک کنید لطفاً [بخش هماهنگی را ببینید. در آنجا ابزارهایی بکار می‌رود که تا از اینکه افراد زیادی روی ناحیه کوچکی به روشی هماهنگ عمل کنند. همچنین شامل راهنمائی‌هایی در مورد کارهایی که احتمالا در صورت پیوستن به چنین کارهایی لازم است انجام دهید، می‌دهد.

بیشتر بیاموزید

اطلاعات بسیار زیادی در مورد OpenStreetMap در سایت wiki.openstreetmap.org وجود دارد. آنجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد پروژه‌های وابسته به OpenStreetMap و و مستندات و آموزشهایی که میتواند آگاهی بیشتری راجع به OSM به شما بدهد وجود دارد.

Wiki

لیست پستی

بهترین روش برای ارتباط برقرار کردن با جامعه کاربران OpenStreetMap پیوستن به لیستهای پستی محلی است. بیشتر کسانی که در OSM ثبت نام می‌کنند، آدرس پست الکترونیک خود را در لیست پستی OSM اضافه می‌کنند. به محض وارد شدن نام شما در لیست، چنانچه سوالی داشتید یا می‌خواستید با بقیه در مورد OpenStreetMap صحبت کنید، می‌توانید به گروه نامه الکترونیکی بفرستید.

برای ثبت‌نام در لیست پستی کشور خود، مرورگر اینترنت خود را باز کنید و به آدرس lists.openstreetmap.org.

Mailing list

به پائین صفحه بروید تا لیست مربوط به کشورتان را ببینید. لیست کشورها براساس “Talk-lg” نامگذاری شده، که lg به عنوان کشور آن لیست می‌باشد. برای مثال، “Talk-id” لیست کشور اندونزی است.

 • بر روی لیستی که می‌خواهید به آن ملحق شوید کلیک کنید.
 • اطلاعات زیر را در مکانهای خالی وارد کنید:
  • آدرس پست الکترونیکی تان
  • نام
  • رمز عبور جدید
  • رمز عبور را تکرار کنید
 • پس از اتمام کار، روی Subscribe کلیک کنید.
 • حالا بایستی پست الکترونیک خود را باز کنید، و همانند آنچه که در ثبت‌نام OpenStreetMap دیدید یک نامه تأیید از لیست پستی در
 • بر روی لینک تأیید کلیک کنید.
 • حالا یک از اعضاء لیست پستی هستید.
 • حالا یک از اعضاء لیست پستی هستید. اکنون اگر می‌خواهید پیامی به لیست بفرستید، می‌توانید آنرا به
  talk-id@openstreetmap.org, که در آن “id” را با نام کشور خود در لیست جایگزین کنید. همچنین پیامهای سایر اعضاء که به لیست ارسال می‌کنند را می‌توانید ببینید.

خلاصه

چندین روش وجود دارد که می‌توانید با جامعه OpenStreetMap ارتباط برقرار کرده و چیزهای بیشتری یاد بگیرید. امیدواریم که به کنکاش و یادگیری بیشتر درباره OSM ادامه دهید و در پروژه مشارکت کنید. نقشه‌کشی خوبی داشته باشید!